Svijest o grješnosti kod današnjih mladih

Sociološki i pastoralno-katehetski vid

Autori

  • Valentina Mandarić Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Abstract

U oblikovanju identiteta i usvajanju temeljnih vrednota kod mladog čovjeka važnu ulogu ima socio-kulturološki ambijent. U ovom članku riječ je o temeljnim odrednicama duhovno-kulturnog obzorja koji oblikuje životno iskustvo mladih. Pritom se ističe da prenaglašeni subjektivizam, afektivni, intelektualni i duhovni nomadizam, konzumizam, hedonizam i krivo poimanje slobode imaju u tom procesu najjači utjecaj. Mladi odrastaju u etički neutralnom društvu koje je u cjelini obilježeno moralnom nesigurnošću i smanjenom subjektivnom odgovornošću. Autorica na temelju novijih socio-religijskih istraživanja među mladima, pokazuje kako su uslijed društvene diferencijacije, pluralizma, globalizacije, moralnog relativizma, sve manje prepoznatljiva obilježja kršćanskog morala, a sve je izraženije zamagljeno poimanje grijeha u ponašanju mladih.
S jedne strane, u životu mladih prevladava permisivnost i etika lakog opravdanja, posebno na seksualnom području, dok s druge strane jača senzibilnost za “društvene grijehe”. U završnom dijelu članka autorica donosi nekoliko pasto-ralnih smjernica koje mogu biti putokaz u odgoju mladih za kršćanski moral, tj. razvijanju potrebne osjetljivosti za grijeh.

##submission.downloads##

Pubblicato

2021-02-25

Come citare

Mandarić, V. (2021). Svijest o grješnosti kod današnjih mladih: Sociološki i pastoralno-katehetski vid. Zbornik Radova međunarodnog teološkog Skupa KBF-a U Splitu, 7(1), 240–260. Recuperato da https://ojs.kbf.unist.hr/index.php/simpozij/article/view/526